Nedeľa , 19 august 2018

Stručná história

Skyeurope patril medzi prvé nízkonákladové spoločnosti v Európe a na išlo vobec o prvú lowcost spoločnosť lietajúcu zo Slovenska. Jej vznik sa dátuje do roku 200, no prvé lety začali až v roku 2002. Bola to linka Bratislava – Košice lietadlami Embrayer, ktorá mala veľký úspech. O rok neskor nasledovali linky do Prahy, Zurichu, Milána, Benátok či Splitu a Zadaru. Niektoré s liniek však rentabilné pre spoločnosť neboli a tak rýchlo zanikli. Vďaka vytaženosti a úspechu doterajších spojov Skyeurope získal niekoľko Boeingov 737 aby bol schopný prevádzkovať lety na dlhších trasách. Otvoril spojenia medzi Bratislavou a Londýnom a taktiež linku do Paríža.

 

Tieto spojenia vďaka nízkej cene mali neuveriteľný úspech, obsadenosť lietadiel dosahovala 97%. Vďaka tomu sa Skyeurope začal rozrastať a otvoril novú bázu aj v Budapešti, ktorej sprevádzkovanie sprevádzalo dosť problémov. V roku 2004 otvoril SkyEurope dve nové bázy v Varšave a Krakowe a v  Bratislave zároveň pribúdali linky do Amsterdamu, Barcelony, Kodane, Dublinu, Rímu, Manchestru, Nice a Varšavy. Neuveriteľný rozmach a rast spoločnosti v radoch stoviek percent však sposoboval aj zvýšenie každoročnej prevádzkovej straty. Napriek tomu však mala aerolinka pozitívne výhliadky a tak ju investori podporovali aj nadaľej.

V roku 2005 niektoré silne stratové bázy boli zrušené – ako napríklad Praha či Varšava. Bratislava začala vykazovať zisk, no vďaka rastu spoločnosti dosiahla strata hrozivých 57 mil. Eur. Počet prepravených cestujúcich sa dostal cez 2 milióny no v roku 2006 sa začali objavovať prvé problémy sposobené chybnými rozhodnutiami vedenia spoločnosti.

Nové vedenie spoločnosti ktoré prišlo začiatkom roku 2007 na podnet investorov síce dokázalo v danom roku znížiť prevádzkovu stratu, no chybnými rozhodnutiami postupne aerolinku potopili. Vznikla báza vo Viedni a zrušené boli aj niektoré linky z Bratislavy aby mohli byť prevádzkované práve z Viedne. Zrušené boli základne v Budapešti a Krakowe.Strata v roku 2008 dosiahla historické maximum a bolo jasné, že koniec nastane onedlho.

Tak sa aj stalo v roku 2009, keď firma prestala vyplácať splátky za lietadla a letiskové poplatky. Prevádzka bola definitívne ukončená v auguste 2009.

 

 

 

 

Comments are closed.

Scroll To Top
Descargar musica